באופן גס וסכמתי ניתן לחלק את העבודה המשפטית האזרחית-מסחרית לשניים; עבודה בשגרה, הקשורה לניסוח ובחינה של הסכמים וחוזים או סוגיות מנהליות ורגולטוריות; וניהול סכסוכים, הובלה של תביעה או התמודדות עם תביעה. כידוע, הזירה בה  מנהלים סכסוכים משפטיים היא בית המשפט. הופעה בבית המשפט, הנקראת בעגה המשפטית ליטיגציה, דורשת מעורך הדין שמבצע אותה סט כישורים ומיומנויות ייחודי. 

לשון חדה ורוחב יריעה

כדי להיות ליטיגטור אזרחי מסחרי טוב, נדרש שילוב של תכונות ויכולות. בראש וראשונה הליטיגטור נמדד ביכולת שלו להעמיד טיעון באופן משכנע בבית המשפט. הוא נדרש להקרין אמינות, ביטחון וכריזמה, להיתפס כבר סמכא ולהיות בעל מוח חריף ולשון חדה. חשוב לזכור שבית המשפט הוא לעיתים 'ממלכת אי הוודאות', לכן ליטיגטור טוב לרוב יהיה גם בעל כושר אלתור ויכולת להכיל ולהתמודד עם 'הפתעות'. 

בגלל שסכסוכים בעלי אופי אזרחי מסחרי נוטים להיות מורכבים ועשויים לגעת בכמה תחומים משפטיים (בין היתר: דיני תאגידים, מקרקעין, חוזים , דיני עבודה ועוד), ליטיגטור אזרחי מסחרי חייב להיות בקיא בכל התחומים הרלוונטיים. חשוב לציין שלא לומדים להיות ליטיגטור טוב באף פקולטה למשפטים ואין תחליף ליכולת טבעית ולשנים של ניסיון בשטח. 

לא רק בבית המשפט

למרות שליטיגציה נתפסת, בצדק, כ'אמנות ההופעה בבית המשפט', בפועל חלק גדול מעבודת הליטיגטור מתנהלת מחוץ לכותלי בית המשפט. לכל משפט צריך להתכונן, בין אם הכוונה היא להגיש תביעה או להתגונן בפניה. טיעון בבית המשפט מתבסס על הכרת החוק על בוריו ועל הצגת תקדימים רלוונטיים בפסיקה, זה דורש מעורך הדין שמנהל את ההליך עבור הלקוח לעשות הרבה מאוד שיעורי בית. בנוסף, לא כל סכסוך שמתחיל עם הגשת תביעה בבית המשפט, בהכרח יגמר בהכרעה שיפוטית. למעשה, פעמים רבות  פניה לבית המשפט היא פשוט שלב או אבן דרך במשא ומתן. ליטיגטור טוב שרואה לנגד עיניו את האינטרס הכולל של הלקוח, ידע מתי להמליץ ללקוח לנהל משא ומתן בהרבה מקרים תיקים שהחלו בתביעה יעברו להליך גישור או בוררות. גם בהליכים אלו דרושה יד מכוונת והובלה של ליטיגטור. מי שמתמחות בליטיגציה וכבר צברו הרבה מאוד קילומטראז' בייצוג לקוחות פרטיים, חברות ותאגידים -בערכאות מגוונות בשני העשורים האחרונים, הן עורכות הדין איריס אלקוצר וסיגל עזריה - תמיר. משרד עורכי הדין אלקוצר, עזריה תמיר מספק ללקוחות מהתחום האזרחי מסחרי מעטפת מקצועית מקיפה הכוללת ליווי צמוד ומתן מענה על כל צורכי השגרה. מאחר שבתחום המסחרי סכסוכים ותביעות אינם עניין נדיר (הפרות הסכם, התחמקות מתשלום, רשלנות מקצועית וכו') בשעת הצורך המשרד יודע להציע ללקוחותיו גם ליטיגציה אזרחית מסחרית מהמעלה הראשונה.

למידע נוסף ותיאום פגישת היכרות אתם מוזמנים לפנות אלינו במשרד עורכי דין אלקוצר, עזריה תמיר, בטלפון: 08-9108180